contact@katanajap.cz

© Katana Jap

Hodnoceno 4,8/5

Musashi Miyamoto, The Great Swordsman

Musaši Mijamoto, velký šermíř

Mijamoto Musaši, slavný samurajský odborník na boj s mečem katana (šinken), je jedním z nejvýznamnějších japonských kenši (velmistrů ken-jutsu), jehož výkony inspirovaly řadu příběhů.

Je archetypem středověkého japonského hrdiny. Narodil se v roce 1584 v provincii Harima a byl druhým synem Munisaie Šinmena, který byl sám odborníkem na katanu a v sedmi letech osiřel (byl zabit v souboji). Musaši, vychovávaný svým strýcem v klášteře, využil nuceného pobytu k tréninku s katanou a ve 13 letech vyhrál svůj první souboj s Arimou Jošibe. V 17 letech bojoval pod praporem Tojotomiho Hidejošiho v bitvě u Sekigahary v roce 1600, během níž byl vážně zraněn.
Od roku 1604 působil v Kjótu, kde vyzval na souboj a porazil významného znalce katany Jošioku Seidžuro i řadu členů jeho klanu. Neporažen ve více než 60 soubojích se naposledy utkal se slavným šermířem Sasaki Kodžiróem z klanu Mori, proslulým svým dlouhým mečem (O-dači). Svého protivníka zabil obyčejným dřevěným veslem a podle legendy už Musaši nikdy nebojoval.

Musashi Miyamoto, The Great Swordsman

Od 30. let 16. století se plně věnoval studiu Cesty (Do) a zároveň se věnoval kaligrafii a malířství, v nichž vynikal. Během svého života se stal kenseiem (světcem meče). V roce 1637 se vrátil do služeb svých bývalých protivníků Tokugawů a bojoval za ně proti křesťanským povstalcům ze Šimabary. Ogasawara, pán města Kokura, ho pak pověřil velením záložního sboru při obléhání hradu Hara v roce 1638. Během tohoto období adoptoval dvě děti: Ioriho a Mikinosukeho. Druhý z nich o několik let později spáchal seppuku. V roce 1640 se stal instruktorem mocného rodu Hosokawa z Kumamota. V roce 1643 se uchýlil do jeskyně Reigendo (chrám Ungan-dži) na hoře Iwato východně od Kumamota. Zde několik týdnů před svou smrtí v roce 1645 napsal spis Gorin no šo (Pojednání o pěti kolech), který se stal klasikou literatury bojových umění. Zemřel ve věku 62 let a v souladu se svým přáním byl pohřben ve své zbroji.
Mijamoto Musaši v raném věku onemocněl ekzémem, který mu zanechal na tváři velké jizvy, jež si ponechal po zbytek života. Z tohoto důvodu se vůbec nepodobal ostatním samurajům své doby. Nikdy si proto neoholil vlasy a nenosil ani samurajský účes – příčesek. Mijamoto Musaši byl na svou dobu velikán. Byl vysoký téměř 1,84 m (asi 6 stop), zatímco jeho japonští kolegové měřili v průměru 1,53 m (5 stop).
Říká se, že Musaši se nikdy v životě nekoupal. Místo toho se koupal v ledových vodách potoků, aby si procvičil mysl.

Cesta meče

Musashi Miyamoto, The Great Swordsman

Když se Musaši vrátil do své vesnice, nebyl přivítán jako hrdina. Starší ve vesnici ho považovali za nezvladatelného a musel odejít. Nakonec se ocitl v zajetí na hradě Hejime, kde se naučil způsobu válečníka. Po dlouhém učení dostal Musaši nabídku na významné místo u daimjóa (vládce velkého nebo malého regionu). Zdvořile odmítl a raději se stal bojovníkem hledajícím osvícení (musha šugjó).

Rodina Yoshioka

Vydal se tedy do Kjóta, tehdejšího hlavního města. Toužil vyzkoušet své bojové schopnosti a v roce 1604 vyzval jednu z nejznámějších škol, školu rodiny Jošioka, jejíž zakladatel byl zřejmě vyhlášeným soubojníkem. První, kdo Musašiho výzvu přijal, byla hlava rodiny Jošioka, Seidžiro. Seijiro byl vyzbrojen skutečným mečem, zatímco Musaši měl bokken, dřevěný meč. Bitva trvala jen krátce. Seijiro přišel v souboji o ruku a zemřel. Tím si vysloužil nenávist klanu Jošioka. Druhý souboj se odehrál proti Denshichirovi, Seijirovu bratrovi. I tentokrát byl souboj krátký. Musaši mrknutím oka roztříštil Denšičirovi lebku…
Denshichiro a Matashihiro, kteří už byli unaveni Musashiho chováním, ho vyzvali na třetí souboj proti Matashihirovi, ještě dítěti, a nastražili na něj past, ze které nemohl uniknout. Pro jednou však Musaši dorazil dřív. Měl čas vidět zbabělost Jošioky v akci a nakonec na ně zaútočil. Matašihiro zemřel a Musaši unikl 80 samurajům čekajícím v záloze a zabil tucet členů klanu. To byla slavná bitva u Ičidžódži.
Poté se opět vydal na cestu a vyhrával jeden souboj za druhým, neporažen ve více než 60 soubojích.

Musashi Miyamoto, The Great Swordsman

Muso Gonnosuke

Historie přináší různé verze setkání Musašiho a Muso Gonnosukeho. Ten se s Musašim poprvé setkal a byl jím poražen v roce 1605 v Harimě v provincii Akaši a usoudil, že tradiční hůl o délce 1 m80 nemůže proti kataně dosáhnout dostatečné rychlosti. Po ústupu na horu Honman (na Kjúšú) zkrátil po několika mystických experimentech délku hole na 1,30 m. V roce 1937 se mu podařilo získat hůl o délce 1,5 m. Ovládání této nové hole (jo) spojil s tím, co již věděl o kopí, kataně a naginatě. Legenda praví, že když se s Musašim setkal podruhé, délka Jo mu i v paru umožnila dosáhnout slabého místa na těle soupeřova šermíře na úrovni solar plexu. Gonnosukemu se podařilo Musašiho porazit, aniž by mu způsobil větší újmu. Byla to však Musašiho jediná porážka, a to díky nové technice Jo-Jutsu.

Sasaki Kojiro

V dubnu 1612 se Musaši setkal se slavným Sasaki Kodžiróem z klanu Mori, který proslul svým dlouhým mečem (O-dači). Postavil se mu na ostrově Mukojima, přičemž použil obyčejný kus dřeva nebo veslo (podle verze). Souboj se odehrává na pláži. Jediný úder do Kodžiróovy hlavy ho pošle na písek, poraženého neobvyklou délkou zbraně. Existuje mnoho dalších verzí tohoto souboje, podle nichž Musaši prohrál, nebo že Musaši byl jen zbabělec a podobně. Musaši se nikdy neřídil učením žádné konkrétní školy kenjutsu. Poté, co jistě těžil z talentu svého otce a následně z výuky v klášteře, si své bojové techniky osvojoval hlavně sám a později přijal status muša-šugjó (výprava bojovníka, forma výuky bojového umění, která spočívala v chození od mistra k mistrovi, od školy ke škole, aby se naučil a konfrontoval své techniky s nejrůznějšími zdroji). Musaši hojně experimentoval a samozřejmě vytvářel vlastní technické syntézy. Vytvořil styl boje se dvěma meči (katana a wakisaši) zvaný nito-rjú, později niten-rjú, který použil zejména v boji na Ičidžódži. Přestože škola zanikla s jeho smrtí, stále existují kata se dvěma meči, která se předávala prostřednictvím kendžutsu v následujících staletích. Dnes se však k předávání Musašiho techniky hlásí Hjóho niten iči-rjú.

Musashi Miyamoto, The Great Swordsman
Napsat komentář
Expresní přeprava

EMS/UPS

Bezpečné nakupování

30denní záruka

Péče o zákazníky

K dispozici od pondělí do pátku

Zajištěná platba

Paypal/MasterCard /Visa

Select your currency
0